Skąd się biorą mole w domu?

Mole spożywcze to prawdziwe utrapienie. Jeżeli niepostrzeżenie przedostaną się do naszego domu, mogą nieustannie się rozmnażać. Swoim wyglądem przypominają nieco ćmy. Są uciążliwe, utrudniają prowadzenie gospodarstwa domowego, a także przenoszą różne choroby. Poznaj kilka faktów o molach i zminimalizuj ryzyko zalęgnięcia się ich w Twoim domu.

Kilka faktów o molach

Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella), potocznie określana mianem mola spożywczego lub kuchennego należy do owadów rzędu motyli z rodziny omacnicowatych. Jest jednym z domowych szkodników. Żeruje zwłaszcza na suchych pokarmach, takich jak cukier, kasza, mąka i otręby. Ich wielkość nie przekracza dwóch centymetrów. Posiadają skrzydełka. W nasadowej części są żółtawe, później brunatnoczerwone z szaroniebieskimi, poprzecznymi paskami. Składają białe, okrągłe jajka i rozmnażają się szybko. Larwy najczęściej są białe, a im starsze tym stają się ciemniejsze. Dorosłe osobniki żyją około 14 dni i żerują głównie w nocy na ziarnach zbóż i ich przetworach, wyrobach cukierniczych, nasionach roślin, ziołach, czekoladzie, paszach, orzechach, suszonych warzywach i owocach. Mole zanieczyszczają wszystkie te miejsca swoimi odchodami, przędzą i martwymi owadami, dlatego także ważne jest jak najszybsze wytępienie tych szkodników. Warto umieścić w szafach i szafkach woreczki z szałwią lub miętą. Te zapachy drażnią insekty. Więcej informacji o tym jak skutecznie pozbyć się moli znajdziesz tutaj: https://kolorowykoszyk.pl/jak-zwalczyc-mole-spozywcze-w-swoim-domu.

Jak mole przedostają się do mieszkań?

Te małe insekty mogą rozgościć się w domach i mieszkaniach na kilka różnych sposobów. Często po osiągnięciu dorosłości osobniki szukają miejsca do złożenia jajeczek. Przelatują z mieszkania do mieszkania przez przewody wentylacyjne albo klatkę schodową. By w Twoim mieszkaniu zagnieździły się mole odzieżowe, wystarczy, że  przebywając u kogoś na ubraniu, insekty zdążyły złożyć jajeczka. Możesz również przynieść je ze sklepu wraz z nową odzieżą. Z kolei mole spożywcze pojawiają się zazwyczaj wraz z przyniesioną do domu żywnością, dlatego po każdych zakupach sprawdź, czy opakowania pozostają szczelnie zamknięte. Szczególną uwagę zwróć na produkty sypkie – kasze, ryż, a także mąkę. Warto pamiętać, by regularnie sprzątać zarówno w kuchni, jak i w szafach.

Mole to małe, uciążliwe owady. Jeżeli borykasz się z tym problemem, możesz spróbować samodzielnie usunąć szkodniki. W niektórych przypadkach konieczna będzie jednak wizyta profesjonalistów, którzy przy pomocy odpowiedniego sprzętu i środków pozbędzie się insektów. Wszelkie produkty zajęte jajami moli trzeba wyrzucić. Ubrania wymagają wietrzenia oraz prania, a w niektórych przypadkach trzeba będzie się z nimi pożegnać.