Pies i kot w domu – jak dostosować mieszkanie?

Jeżeli niedługo do Twojego domu ma przybyć mały piesek lub kotek, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że każde zwierzę potrafi sprawiać mniejsze lub większe problemy. Odpowiednia aranżacja mieszkania powinna pomóc je zniwelować, dzięki czemu Ty będziesz mógł cieszyć się nowym pupilem, ograniczając przykre konsekwencje. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie tak, aby było bezpieczne dla zwierząt!

Podłoga

Psy i koty mają długie pazury, którymi mogą drapać podłogę podczas chodzenia – na posadzce mogą pojawić się więc drobne zarysowania. Aby tego uniknąć, wybierz podłogę z winylu, który jest polecany właścicielom zwierząt domowych. Jest on bardzo wytrzymały, a do tego łatwy w czyszczeniu, co pozwala szybko usunąć na przykład ślady łapek. Winyl wygłuszy także kroki Twojego zwierzaka w nocy, dzięki czemu nie obudzą Cię one. Zrezygnuj z dywanów i wykładzin, ze względów higienicznych. Jeśli musisz, wybierz chodnik, który łatwo można odkurzyć lub wyprać w pralce.

Zabezpieczanie mebli przed gryzieniem

Koniecznie zabezpiecz meble, jeśli w Twoim mieszkaniu pojawi się szczeniak, bądź kociak w pierwszych tygodniach życia. Zwierzęta bardzo lubią spędzać czas na miękkim fotelu czy kanapie, a kotki uwielbiają wskakiwać na różne meble. Zabezpiecz je dedykowanymi pokrowcami. Jeśli bierzesz do domu kota, kup mu specjalny drapak – to pomoże uniknąć zadrapań na meblach. Czeka Cię tez zakup sporej ilości rolek do ściągania sierści, które na pewno przydadzą się, jeśli posiadasz meble obite materiałem. Pieski podczas nieobecności właściciela uwielbiają bawić się butami. Dlatego właśnie w przedpokoju postaw szafkę, w której będziesz mógł je schować. Obij ją najlepiej welurowym materiałem lub wybierz wersję stojącą na wysokich nóżkach.

Pies i kot w domu - jak dostosować mieszkanie?

Zwierzęta domowe i kable

Najniebezpieczniejszym elementem w mieszkaniu są niezabezpieczone kable. Kiedy Twój pupil je pogryzie, może nawet zostać porażony prądem. Właśnie dlatego przed jego przybyciem sprawdź układ kabli i odpowiednio je zabezpiecz, kupując specjalne maskownice. Są to listwy, które kupisz w każdym markecie budowlanym. Na rynku dostępne są też peszele, czyli plastikowe rurki w które można wprowadzić kable. Możesz także spryskać kable preparatem o nieprzyjemnym dla zwierząt zapachem. Pamiętaj także, aby dobrze chować środki chemiczne, które psiak lub kociak mógłby otworzyć, a później zjeść.

Przydatne akcesoria

Na pewno będą Ci potrzebne specjalne miski na wodę i jedzenie dla Twojego pupila. Znajdź dla nich odpowiednie, stałe miejsce. Na rynku dostępne są różne rodzaje misek: plastikowe, metalowe, ceramiczne… Jest z czego wybierać! Miski plastikowe nadają się najlepiej do wyjazdów, ponieważ są lekkie i tanie. Z kolei te ze stali nierdzewnej są trwalsze i bardziej odporne na zarysowania. Ceramiczne z kolei są polecane przez weterynarzy, ponieważ nie uczulają, a dodatkowo są bardzo stabilne. Jeśli długo nie ma Cię w domu, wybierz miskę z zainstalowanym automatycznym podajnikiem, który można zaprogramować tak, aby dozował karmę o odpowiedniej porze w ciągu dnia. Oczywiście musisz kupić jeszcze legowisko! Najlepszym miejscem dla niego będzie przedpokój – młody zwierzak będzie mógł swobodnie obserwować stamtąd wszystkich domowników. W „sypialni” psa lub kota umieść kocyk, zabawki i miękkie poduszki – niech poczuje się komfortowo. Jeśli kupujesz kota, zakup także kuwetę. Wybierz z dostępnych na rynku wypełnień do niej, najlepszy jest żwirek. Koty w kuwecie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego ten przedmiot jest tak ważny. Z mniejszych akcesoriów na pewno przyda Ci się smycz, szczotki i smaczki. Nie zapomnij kupić karmy, która będzie odpowiednia dla Twojego nowego pupila!  Jeśli czeka Cię przybycie nowego pupila do Twojego mieszkania, nie zapomnij odpowiednio go zabezpieczyć – chyba nie chcesz wyrządzonymi szkodami przyćmić radości z posiadania nowego przyjaciela? Nie zapomnij kupić najpotrzebniejszych akcesoriów. Życzymy dużo radości dostarczanej hurtowo przez małe pieski i kotki!