Wyposażenie małej łazienki z prysznicem

Aranżacja małej łazienki z prysznicem może wydawać się sporym problemem. W końcu zaaranżowanie niewielkiej, ograniczonej przestrzeni brzmi jak wyzwanie. Szczególnie, kiedy zależy Ci na funkcjonalności  i możliwości relaksu w tym często użytkowanym pomieszczeniu. Sprawdź nasze podpowiedzi i przekonaj się, że to zadanie wcale nie jest takie trudne.

Urządzamy małą łazienkę

To, że pomysł na łazienkę nie przychodzi Ci do głowy od razu, nic nie znaczy. Na początku zapoznaj się z projektami, które przedstawiają małe łazienki zaaranżowane przez profesjonalnych projektantów lub architektów. Możesz wybrać z nich rozwiązania, które najbardziej Ci się podobają. Mały metraż ma to do siebie, że nie można w nim z niczym przesadzać – nawet, a może przede wszystkim, z dekoracyjnymi dodatkami. Pomysły możesz czerpać także z łazienek rodziny czy znajomych. Kiedy Twoja baza pomysłów będzie już pełna, dopiero wtedy zacznij projektować swoją łazienkę.

Miska WC i umywalka – podstawowe wyposażenie

Do zdecydowanie najważniejszych sprzętów w łazience należy miska WC oraz umywalka. Jeśli chodzi o WC, w małej toalecie najlepiej sprawdzi się miska podwieszana, ponieważ jest ona mniejsza od standardowej. Dzięki temu zyskasz nieco przestrzeni. Powierzchnia podłogi nie zostanie zmniejszona, co jest istotne przy wizualnym odbiorze małej łazienki, w końcu im większa podłoga, tym przestrzeń zdaje się być obszerniejsza. Jest to także rozwiązanie pozwalające na prostsze usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z miejsc, które są trudno dostępne. Jeśli chodzi o umywalkę, wybór jest trudny, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli. Wybierz materiał, z którego umywalka ma być wykonana. Do wyboru masz ceramikę, szkło lub inne tworzywo. W małej łazience warto zainstalować umywalkę nablatową – jednak potrzebna jest do niej szafka. Weź pod uwagę czynności wykonywane przez domowników przy umywalce i dostosuj do nich jej typ oraz wielkość. Niewielka przestrzeń wymaga od tego, aby nie przechowywać zbyt dużo rzeczy na wierzchu.

Wyposażenie małej łazienki z prysznicem

Funkcjonalna szafka i lustro

Odpowiednia szafka z pewnością przyda się w niewielkiej łazience. Możesz schować do niej kosmetyki, wszelkie płyny i inne akcesoria łazienkowe – dzięki temu zyskasz nieco przestrzeni. Nad szafką koniecznie powieś lustro, które optycznie powiększy Twoją łazienkę. W zasadzie w nawiązaniu do tego tricku, postaraj się o jak największą powierzchnię lustrzaną. Powierzchnia taka, dobrze oświetlona halogenami lub taśmami LED z pewnością będzie robiła duże wrażenie. Samo lustro, które znajduje się nad umywalką, również można podświetlić – to rozwiązanie szczególnie spodoba się paniom robiącym przed takim lustrem staranny makijaż.

A może… wanna z prysznicem?

Mała łazienka oczywiście kojarzy się wyłącznie z prysznicem, który jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W końcu zajmuje mniej miejsca niż nawet najmniejsza wanna. Jeśli dobrze to przemyślisz, kabina prysznicowa może niemalże wizualnie zniknąć. Jak? Rozejrzyj się dobrze po przestrzeni przeznaczonej na łazienkę – może znajdziesz w niej wnęki czy układ ścian, który sprawi, że prysznic sam wpisze się w konkretne miejsce. Kabiny bez brodzika są już w zasadzie powszechne, teraz popularność zyskują prysznice typu walk-in. Mają one postać szklanej ścianki, zamontowanej bezpośrednio na podłodze. A może jesteś fanem długich, relaksujących kąpieli? Nie ma problemu! Zastanów się najpierw, jak dużej wanny potrzebujesz – najlepsza będzie oczywiście mała wanna, którą ustawisz w rogu łazienki albo na środku ściany. Świetnym pomysłem jest zastosowanie w małej łazience… wanny z prysznicem! Przy wannie zamontuj po prostu parawan nawannowy. To rozwiązanie cieszy się uznaniem posiadaczy.

Aranżacja małej łazienki może wydawać się sporym wyzwaniem. Nie musisz jednak bać się tego niecodziennego wyzwania. W przypadku niewielkiej przestrzeni liczy się funkcjonalność, a także relaks i dobry nastrój. To trudne połącznie, da się jednak osiągnąć i z pewnością Ci się to uda. Powodzenia!