Urządzamy pokój dla niemowlaka

Urządzanie pokoiku dla niemowlaka to jedna z ważniejszych i przyjemnych rzeczy, które trzeba zrobić przed narodzinami dziecka. Dla komfortu dziecka i rodziców warto odpowiednio zaadaptować warunki mieszkalne. Jaki kolor farby wybrać, a może lepiej położyć tapetę? Jakie mebelki kupić? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Pokój dla niemowlaka

Pokój niemowlaka zdecydowanie powinien być utrzymany w barwach ciepłych i radosnych. Można urządzić go w żywych odcieniach, ale najlepiej bazować na łagodnych pastelach. Mocne barwy zastosuj w dodatkach. Łagodne, jasne ściany wpływają na niemowlęta uspokajająco, ale wciąż optymistycznie. Niech pokój Twojego dziecka będzie urządzony ze smakiem – nie wpychaj do niego na siłę wielu mebli! Z pewnością wystarczy łóżeczko, przewijak, fotel do karmienia i mała szafka na ubranka.

Łóżeczko w pokoju dziecka

Sposób ustawienia łóżeczka dla dziecka jest prosty: musi być do niego ZAWSZE łatwy dostęp i to przynajmniej z trzech stron! Nie może znajdować się ono zbyt blisko grzejnika ani okna – chyba nie chcesz, żeby Twój niemowlak przegrzał się albo przeziębił? Dobrym wyborem jest łóżeczko „rosnące”, którego rozmiar i funkcje będzie można zmienić wraz ze wzrostem dziecka. Nie masz osobnego pokoju dla noworodka i śpi ono w Waszej sypialni? Nie zapomnij o odpowiednio przytłumionym oświetleniu w okolicy jego łóżeczka.

Przewijak

Istotnym meblem w pokoju niemowlaka jest odpowiedni przewijak. Ustawia się go w niedalekiej odległości od łóżeczka, aby szybko można było przenieść dziecko z jednego miejsca na drugie. Wysokość takiego przewijaka powinna być dostosowana do wzrostu opiekuna – niech korzystanie z niego będzie wygodne i bezpieczne. Jeśli jest na to miejsce, w okolicy przewijaka możesz ustawić wanienkę, na specjalnym stelażu. Meble w pokoju niemowlaka powinny być wykonane z materiałów, które można szybko i łatwo wyczyścić. Dobrze, jeśli przewijak ma szafki i schowki, w których możesz umieścić najpotrzebniejsze akcesoria dla malucha.

Urządzamy pokój dla niemowlaka

Fotel do karmienia

Jeżeli znajdziesz miejsce, postaw w pokoju dziecka specjalny fotel do karmienia. Postaw go blisko łóżeczka – dzięki temu transportowanie dziecka będzie zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Kiedy etap karmienia piersią przez matkę minie, fotel ten może stać się wygodnym siedziskiem, na którym można będzie czytać dziecku bajeczki na dobranoc. Dodatkowo fotel z pewnością będzie dla rodzica wygodniejszą opcją przy nocnym czuwaniu, niż ciągłe stanie opiekuna przy łóżeczku.

Oświetlenie w pokoju niemowlaka

Pamiętaj, żeby w pokoju dziecka nie montować żadnych źródeł ostrego światła! W pomieszczeniu zaadaptowanym na sypialnię dla malucha powinno znajdować się okno, które zapewni dostęp do dziennego, naturalnego światła. Pozwoli ono także na częstą wentylację pokoju. W sypialni maluszka zastosuj przytłumione światło z możliwością regulacji kierunku – najlepiej w okolicy łóżeczka oraz fotela do karmienia. Światło przy wanience i przewijaku może być nieco mocniejsze.

Kolory w pokoju niemowlaka

Wybierając kolory pokoiku dziecięcego zapamiętaj, że możesz użyć maksymalnie dwóch barw, najlepiej czystych, intensywnych i podstawowych. Doskonale sprawdzą się biele, żółcie, zielenie oraz błękity. Kolor może mieć bezpośredni wpływ na dziecko. Psychologia barw uczy, że kolor żółty pobudza intelekt, niebieski zmniejsza lęki, biel koi łagodzi, zielony skutecznie uspokaja, a czerwony – pobudza. Niemowlaki pozytywnie reagują na kontrastowe połączenia kolorów, dlatego tak istotne jest posiadanie kontrastowych książeczek i zabawek sensorycznych. W kwestii kolorów na ścianach, najlepiej chyba skupić się na odcieniach bieli i szarości, a nastrój zbudować przy pomocy kolorowych dodatków, na przykład zabawek. Na rynku są też dostępne specjalne naklejki, które z pewnością pomogą Ci ozdobić pokój maluszka. Meblowanie pokoju dla dziecka to fantastyczna sprawa, która może budować więź między rodzicami. Wybierając meble pamiętaj o tym, żeby były one jak najbardziej funkcjonalne. Nie kupuj ich zbyt wiele, zdecydowanie lepiej sprawdzi się tutaj minimalizm.