Najważniejsze cechy blachy perforowanej i jej zastosowanie

Blacha perforowana to produkt uniwersalny, znajdujący zastosowanie w licznych branżach. Powstaje w procesie perforacji, czyli wykonywania w kawałku blachy regularnie rozmieszczonych otworów o określonych średnicach i kształcie. Zabieg ten nadaje jej nie tylko licznych cennych właściwości, ale także estetycznego wyglądu. Z tego względu blachy perforowane coraz chętniej wykorzystywane są zarówno w przemyśle, jak i budownictwie, a nawet architekturze! Przedstawiamy ich największe zalety oraz najczęstsze zastosowanie.

Właściwości blachy perforowanej

Blachy perforowane zwykle wykonywane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej i węglowej, a także aluminium, dzięki czemu cechują się wysoką wytrzymałością i trwałością. Z tego względu doskonale nadają się do zastosowań w miejscach wymagających wysokiej odporności na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Warto również zaznaczyć, że blachy perforowane są także odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, dlatego też sprawdzą się do użytku zewnętrznego. Dodatkowo, dzięki perforacjom, produkty te posiadają właściwości wentylacyjne, a także, w zależności od rozmiaru oczek, zdolność filtracji (https://siatkitkane.com.pl/blachy-perforowane).

Zastosowanie blach perforowanych

Charakterystyczne właściwości blachy perforowanej sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym czy rolnym. W zakładach przemysłowych często służy jako zabezpieczenie ruchomych części maszyn, osłona wentylacji i grzejników. Chętnie wykorzystywana jest także jako element filtrujący, do oddzielania ciał stałych od cieczy. Blachy perforowane są powszechnie stosowane również w budownictwie. Doskonale sprawdzą się  jako, wykończenia schodów, balustrad czy półek sklepowych. Wysokiej klasy rozwiązania znajdziesz na stronie Arpem Steel!

Blacha perforowana w architekturze i aranżacji wnętrz

Blacha perforowana, oprócz swoich właściwości, wyróżnia się również estetycznym, atrakcyjnym wyglądem, który doskonale wpisuje się w założenia nowoczesnej architektury! Bardzo często stosuje się ją jako ozdobno-ochronny element elewacji, zarówno w budynkach prywatnych, jak i lokalach komercyjnych. Świetnie prezentuje się w zestawieniu z innymi, tradycyjnymi tworzywami budowlanymi, jak beton czy szkło. Ponadto blacha perforowana może zostać wykorzystana do budowy mebli w stylu industrialnym – foteli, półek, a nawet obudowy oświetlenia!

Do niewątpliwych atutów blach perforowanych zaliczyć można również jej prosty montaż i łatwą obróbkę, co w połączeniu z wyjątkowymi właściwościami czyni z nią doskonały produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Warto jednak pamiętać, że aby mogła spełniać swoje zadanie, powinna pochodzić od sprawdzonego producenta. Dostawcą godnym polecenia jest niewątpliwie Arpem Steel, na którego stronie znajdziesz różnego rodzaju siatki metalowe najwyższej jakości!