Dlaczego warto montować taśmy LED w profilu?

Taśmy LED to jedne z najbardziej uniwersalnych i najchętniej wybieranych rozwiązań oświetleniowych, które coraz częściej goszczą w polskich domach. W zależności od ich rodzaju mogą posłużyć zarówno jako wyjątkowe oświetlenie dekoracyjne, jak i oświetlenie główne w pomieszczeniu. Aby jednak paski mogły posłużyć nam przez dłuższy czas, należy zadbać o ich odpowiednią ochronę. Służą do tego profile LED – wyjaśniamy, czym są oraz dlaczego warto je wykorzystać przy montażu taśmy LED.

Czym są profile LED?

Profile LED (https://studio-led.pl/profile-led,362.html) to specjalne listwy przybierające postać podłużnego korytka, w których umieszcza się taśmy. Do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim aluminium, ale dostępne są również modele wykonane z PCV. W zależności od miejsca montażu można wyróżnić: profil nawierzchniowy (natynkowy), który cechuje się największą uniwersalnością. Zazwyczaj montuje się go pod szafkami czy w szafach, a także pod stopniami schodów oraz w sufitach podwieszanych. Profile kątowe umieszcza się głównie w narożnikach ścian oraz we wnętrzach mebli. Pozwalają na montaż taśmy LED pod odpowiednim kątem. Modele wpuszczane zaś montuje się w podłożach, w których wcześniej wykonano odpowiedni otwór lub frez, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny.

Zalety wykorzystania profili LED

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiającym za wykorzystanie profili LED jest znaczne wydłużenie żywotności taśmy. Dzięki właściwościom aluminium, listwy umożliwiają efektywne odprowadzanie emitowanego przez paski LED ciepła i zapobiegają ich przegrzewaniu się. Zapewniają również lepszą przyczepność taśmy, niwelując ryzyko jej odklejenia się i wybrzuszania.  Dodatkowo profile w połączeniu z dedykowanymi kloszami stanowią skuteczną ochronę delikatnych LED-owych pasków – zapobiegają zabrudzeniom oraz chronią przed zachlapaniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Warto również zaznaczyć, że listwy LED pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Podnoszą walory estetyczne miejsca poprzez ukrycie pasków w środku, a jednocześnie umożliwiają ich montaż nawet w trudno dostępnych miejscach. Ponadto odpowiednio rozpraszają emitowane światło, dzięki czemu pojedyncze diody nie są widoczne, a linia światła jest jednolita. Duże możliwości aranżacyjne dają również profile PCV, za pomocą których stworzyć można oryginalne, efektowne żyrandole i nietypowe wzory świetlne. Na stronie Studio LED dostępne są także listwy hermetyczne – w połączeniu z dedykowanym kloszem i uszczelnieniem pozwalają na montaż taśm w miejscach o podwyższonej wilgotności!

Zastosowanie profili LED niesie za sobą liczne korzyści. Nie tylko przedłuża żywotność taśmy i zapewnia jej ochronę, ale także znacząco zwiększa jej potencjał aranżacyjny. Ponadto dostępne są w wielu różnych wariantach, dzięki czemu z łatwością wybierzesz rozwiązanie przystosowane do Twoich potrzeb!