Karnisze sufitowe czy ścienne? – wybieramy najlepsze rozwiązanie

Kupując karnisze do mieszkania, z pewnością zastanawiasz się, jaki rodzaj kupić: sufitowe czy ścienne? Podejmując decyzję musisz wziąć pod uwagę nie tylko swoje preferencje, ale także aranżacyjne możliwości pomieszczenia, w którym karnisze mają być założone. Sprawdź, jaki rodzaj karniszy wybrać!

Karnisz- nie tylko dla zasłony

Prawidłowy wybór karnisza to nie tylko kwestia dotycząca estetyki okien, ponieważ ten element ma wpływ na wizualny odbiór pomieszczenia w całości. Wybierając karnisz, który będzie idealnie pasował, mamy możliwość manewrowania zaletami i wadami przestrzeni w taki sposób, aby wizualnie sprawić, aby było większe lub mniejsze, niższe lub wyższe… Wybierając odpowiedni karnisz warto o tym pamiętać. A teraz zapoznajmy się z terminami „karnisz sufitowy” oraz „karnisz ścienny”.

Karnisz sufitowy

Karnisz sufitowy jest coraz częściej wybieranym rodzajem karnisza. Takimi karniszami coraz bardziej interesują się najwięksi projektanci i dekoratorzy wnętrz. Karnisze montowane do sufitu są absolutnymi liderami, jeśli chodzi o estetykę. Jeśli wybierzesz ten rodzaj karnisza, musisz zdecydować, czy szyny mają być  z PCV, czy jednak z aluminium, które może być gięte pod przeróżnymi kontami. Karnisz przymocowany do sufitu optycznie podwyższy każde wnętrze, jednak pozostając jednocześnie widoczną ekspozycją. Możesz ukryć go za dekoracyjną maskownicą. Szyny sufitowe dadzą Ci możliwość wieszania różnych dekoracji na „żabkach”, agrafkach czy suwakach.

Karnisz ścienny

Karnisz drążkowy (rurkowy) to najpopularniejsze rozwiązanie, kiedy decydujesz się na montaż karnisza na ścianie – ma ono wielu zwolenników. Jest ceniony ze względu na wygodę użytkowania, montażowe możliwości dekoracji, a także opcję zainstalowania wsporników sufitowych. Na takim karniszu z powodzeniem powiesisz wszelkie dekoracje o różnych rodzajach mocowań – mogą to być koła, przeszycia tunelowe, taśmy marszczące czy szelki.

Karnisze sufitowe czy ścienne?

Karnisz: drewniany czy metalowy?

To właściwie zależy od stylu, w jakim chcesz utrzymać konkretne pomieszczenie. Karnisze drewniane na pewno nawiązywać będą do rustykalnej aranżacji pokoju. Drewno łatwo się maluje, więc możesz dopasować je do wystroju danego miejsca. Karnisze metalowe są nieco trwalsze od drewnianych, dzięki czemu można zastosować je tam, gdzie nie zamierzasz przeprowadzać częstych zmian. Dodatkowo możesz powiesić na nich cięższe materiały.

Karnisz w salonie: pojedynczy czy podwójny?

Tutaj decyzja jest dość prosta: jeśli chcesz powiesić w oknie pojedynczy materiał, wystarczy karnisz pojedynczy. Karnisz podwójny, albo nawet wielotorowy, będzie bardzo przydatny, jeśli chcesz zawiesić ciężkie firany czy zasłony. Na takich karniszach możesz także zawiesić  zasłony. Za pomocą tekstylnych paneli stworzysz aranżację przypominającą ścianę japońską.

Które karnisze do mieszkania?

Wybór praktycznie zależy od Twoich preferencji. Jedynym wyjątkiem są wszelkie utrudnienia konstrukcyjne, na przykład brak odpowiedniej przestrzeni na ścianie nad oknem. Sprawdź koniecznie, w jakiej odległości od ściany chcesz, aby zawisły zasłony czy firany. Pamiętaj, że mają być one estetyczne i funkcjonalne. W sklepie z karniszami poproś o pomoc specjalistę. Przed zakupem koniecznie zapoznaj się z układem Twojego okna, a także przestrzenią, jaką chcesz zaaranżować. Od tego właśnie zależy, czy powinieneś zakupić karnisz montowany do sufitu, czy do ściany.

Na rynku znajduje się coraz więcej wzorów karniszy i szyn, dzięki czemu panuje duża dowolność w ich wyborze. Praktycznie do każdego stylu można dopasować aranżację okna tak, aby była niepowtarzalna i oryginalna. Projektanci prześcigają się w projektowaniu możliwości zdobienia okien – może warto skorzystać z ich doświadczenia…?