Jaką farbę do ścian wybrać?

Podczas remontu zawsze przychodzi moment, w którym trzeba wybrać farbę do ścian. Nie chodzi tu o  sam jej kolor, ale przede wszystkim rodzaj. Na rynku dostępne są różne farby – praktycznie każda z nich sprawdzi się w innych warunkach. Zanim pójdziesz do sklepu z radosną świadomością, jaką barwę wybrać, zapoznaj się z rodzajami farby i sposobem ich nakładania. To naprawdę przydatna wiedza, dzięki którym unikniesz konieczności ponownego zakupu innej farby…

Rodzaje farb do wnętrz

Tak, jak wyżej wspomniano – wybór koloru farby jest bardzo istotny, jednak niemniej ważny jest także wybór jej rodzaju. Ostatecznie nawet najpiękniejszy odcień nic nie da, jeśli farba będzie źle dobrana – istnieje możliwość że farba będzie sprawiać wrażenie… nierówno położonej! Najpopularniejsze rodzaje farb to akrylowe i lateksowe. Te pierwsze cechuje uniwersalizm, co w praktyce oznacza, że możesz nimi pomalować większość pomieszczeń, z wyjątkiem łazienki. Są one elastyczne i dobrze przyczepiają się do podłoża, a do tego w miarę szybko schną. Ich cena nie jest zbyt wysoka, a malowanie farbami akrylowymi jest łatwe, przyjemne i – co dość istotne – bezzapachowe. Farby lateksowe z kolei świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, które są podatne na częste zabrudzenia. Cechuje je wysoka odporność zarówno na ścieranie, jak i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Można je zmywać, co z pewnością spodoba się właścicielom zwierząt domowych lub rodzicom małych dzieci. Są one elastyczne i paroprzepuszczalne.

Jaką farbę do ścian wybrać?

Poza dwoma podstawowymi rodzajami farb, na rynku znaleźć można farby winylowe, ceramiczne i strukturalne. Są one mniej popularnie od poprzedniczek, jednak mimo tego wiele osób decyduje się właśnie na nie. Farby winylowe to farby emulsyjne, tak samo, jak poprzedniczki. Cechuje je dobre krycie i wysoka trwałość. Szybko schną, są bardzo łatwe w rozprowadzaniu. Można je zmywać, ale tylko w delikatny sposób – inaczej możemy je po prostu zetrzeć. Farby ceramiczne do ścian zawierają cząsteczki ceramiczne. Jest to nowoczesne rozwiązanie – farby tworzą powłokę plamoodporną, która zapewnia estetyczny i świeży wygląd przez wiele lat. Ten rodzaj farb może być z powodzeniem szorowany, nawet z użyciem specjalnych detergentów. To dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie absorbują kurzu. Farby strukturalne to połączenie właściwości tynku i farby, więc od ich aplikacji używa się specjalnej szpachli. Po wyschnięciu można zastosować wałek fakturowy, w celu osiągnięcia konkretnego wzoru. Są bardzo trwałe i można je zmywać. Istnieją jeszcze bardzo ciekawe farby tablicowe, po których można pisać kredą dokładnie tak samo, jak po szkolnej tablicy.

Jaką farbę wybrać do czego?

Istnieje sporo rodzajów farb, więc nic dziwnego, że powstał problem: jaka farba będzie odpowiednia do konkretnego pomieszczenia? Do pomalowania sypialni lub biura z całą pewnością wystarczy farba akrylowa, ponieważ w nich liczy się najbardziej estetyka. Kuchnia i łazienka to idealne miejsca do użycia farby lateksowej – łatwo zmyć z niej zabrudzenia, a dodatkowo jest wodoodporna i umożliwia skraplanie się pary wodnej. Możesz także użyć jej w przedpokoju. Świetnie sprawdzi się także w pokoju dziecięcym, najlepiej w połączeniu z modną farbą tablicową. Pamiętaj, żeby wybierając farbę mieć ze sobą odpowiedni wzornik. Nie tylko pomoże on dopasować odpowiedni kolor farby, ale także zobaczysz, jak konkretna barwa prezentuje się w danym świetle i jakie krycie zapewnia. Wybieranie odpowiedniej farby nie należy do najprostszych zdań, ale zawsze można zamienić je w dobrą zabawę, w którą zaangażujesz wszystkie zainteresowane osoby. Przed wyborem rodzaju farby dobrze się zastanów, czy właśnie takiej potrzebujesz – kupienie kilku litrów farby, która zaraz zejdzie ze ściany, jest niemiłą perspektywą. Sprawdź koniecznie, ile farby faktycznie potrzebujesz. Miłego malowania!