Chcesz zyskać dodatkową przestrzeń w niewielkim mieszkaniu, ale nie wiesz, jak to zrobić? Z pomocą przychodzi coraz bardziej popularne rozwiązanie – antresola. Ta atrakcyjna wizualnie konstrukcja wpasuje się w pomieszczenie urządzone w dowolnym stylu, jednak najlepiej wygląda przy w pomieszczeniach loftowych. Sprawdź, jakie plusy i minusy ma budowa antresoli i zdecyduj, czy rzeczywiście w ten sposób chcesz powiększyć swoje mieszkanie!
Antresola – odpowiednia wysokość
Nie będzie zaskoczeniem fakt, że antresolę zbudować można jedynie w wysokich mieszkaniach. Chcąc zbudować pełną antresolę, przy której zamierzasz wygodnie korzystać z powierzchni na, jak i pod nią, wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż 420 centymetrów. Dzięki temu wysokość części pod i nad grubością konstrukcji będzie wynosiła około dwóch metrów, co stworzy podwójną i w pełni funkcjonalną przestrzeń do wykorzystania. Standardowe bloki mieszkalne, niestety, najczęściej nie posiadają tak wysokich pomieszczeń, więc trzeba zadowolić się nieco innym rozwiązaniem – antresolowa sypialnia. Aby taką wykonać, wystarczy, że odległość od sufitu do podłogi antresoli wynosiła mniej więcej 120 centymetrów. Pomieszczenie, w którym ma powstać antresola, nie może mierzyć mniej niż 260 centymetrów.
Szczegóły, na które trzeba zwrócić uwagę budując antresolę
Budując antresolę, obojętnie na jakiej wysokości, trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Antresola jest rozwiązaniem wysoko praktycznym i atrakcyjnym wizualnie, jednak może okazać się równie niebezpiecznym, jeśli nie zachowasz szczególnych środków ostrożności. Ważne jest stworzenie odpowiedniego wejścia – jeżeli z antresoli mają korzystać dzieci, zainstaluj przy niej schody wyposażone w poręcz. Rozwiązanie to zabiera, niestety, sporo przestrzeni. Całe szczęście, jeśli z antresoli mają korzystać wyłącznie dorośli- wtedy zastąpisz schody stabilną drabinką. Pamiętaj, żeby przed budową antresoli projekt skonsultować z konstruktorem – powinien zaproponować Ci rodzaj konstrukcji i typ mocowania, który będzie najkorzystniejszy i, przede wszystkim, bezpieczny.
Nie zapomnij o ogrzewaniu. Prawa fizyki są bezlitosne – ciepłe powietrze ucieka do góry. Właśnie dlatego do antresoli bardzo pasuje ogrzewanie podłogowe, które naprawdę warto w takim przypadku zainstalować. Jeśli jednak jest to niemożliwe, ustaw grzejniki tak, by gorącego powietrza do góry unosiło się jak najmniej.
Kolejną kwestią, nad którą powinieneś się zastanowić instalując antresolę jest oświetlenie. Antresola bowiem wymaga niezależnego źródła światła. Jeśli wybierzesz lampy wiszące, pamiętaj, aby wszystkie żarówki znajdowały się powyżej poziomu antresoli. Dobrze sprawdzą się lampy stojące, a na górze wystarczą kinkiety. Jeśli chodzi o oświetlenie dzienne, zadbaj o to, aby niepotrzebnie nie blokować antresoli ażurowymi barierkami. Dzięki temu promienie słoneczne, które będą wpadać do pomieszczenia, doświetlą także górę antresoli.
Do jakich wnętrz pasuje antresola?
Antresola to oczywiste rozwiązanie w niedużych mieszkaniach, kiedy chce się zdobyć choć odrobinę przestrzeni więcej. Najlepiej odnajdzie się ona w pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym, skandynawskim lub rustykalnym. Dodaj do aranżacji jasne drewno na podłodze i zestaw je z białymi meblami. Żywe kwiaty doskonale dopełnią całości. Antresola może być dostosowana praktycznie do każdego stylu, jednak trzy wcześniej wymienione pasują do niej najbardziej.
Antresola to świetne rozwiązanie w małych, acz wysokich mieszkaniach. Instalując antresolę z pewnością zyskasz sporo wolnego miejsca, które możesz dowolnie wykorzystać. Pamiętaj tylko o bezpieczeństwie! Projekt wymarzonej antresoli skonsultuj ze specjalistą i baw się dobrze przy jej tworzeniu.