Co na ścianę? – o farbach, tapetach i innych zdobieniach

Farba to najbardziej popularny i najczęściej stosowany sposób dekorowania ścian, właściwie od wielu lat. Chcesz się wyróżnić? Postaw na modne rozwiązania! Nie potrzebujesz wiele, aby uzyskać efekt, który zachwyci Cię spektakularnością. Nie musisz ozdabiać każdej ze ścian – spraw, aby wyróżniała się tylko jedna z nich. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać  zamiast tradycyjnej farby, przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy Ci, jakie rozwiązania możesz zastosować!

Trendy w zdobieniu ścian

Tapety w dzisiejszych czasach to zupełnie odmienna rzecz niż te, które pamiętasz z dzieciństwa. Zmieniły się one całkowicie pod względem wzornictwa, stopnia trudności montażu oraz materiałów, z których są zrobione. Dzisiaj pozwalają one na szybkie osiągnięcie dużego efektu, i to przy minimalnym zaangażowaniu wysiłkowym. Nanieś wybrany wzór na jedną ze ścian, tworząc niecodzienną aranżację. Współczesne tapety są wykonane z materiałów, które są odporne na wilgoć, a także ogień! – dzięki temu możesz stosować je zarówno w pokoju dziennym, jak i w kuchni czy łazience. Twoim największym problemem tak naprawdę jest wybór wzoru oraz ustalenie, w którym miejscu położyć wybraną tapetę. Jeśli chcesz ukryć niedoskonałości ściany, wykorzystaj tapetę tłoczoną lub zdecyduj się na winylową. To zdecydowanie szybsze rozwiązanie, niż malowanie ścian, ponieważ wcześniej musiałbyś opracować dokładnie wszelkie nierówności i pęknięcia powstałe na owej ścianie.

Różne oblicza tapety

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapety. Klasyczna, papierowa jest najmniej wytrzymała. Wykorzystasz ją w salonie, sypialni lub pokoju dziecięcym. Tapeta winylowa z papierowym spodem, pokryta jest warstwą PVC, dzięki czemu jest ona odporna na wilgoć, promieniowanie UV i wszelkie zabrudzenia, ponieważ można ją myć, dzięki czemu jest wprost idealna do kuchni i łazienki. Tapety na flizelinie mogą być winylowe albo laserowe, użyjesz ich z powodzeniem w dowolnym pomieszczeniu Twojego mieszkania. Wersja wykonana z włókna szklanego jest odporna na ogień, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, UV… Jest to zmywalna dekoracja, którą z powodzeniem można malować. Tapety tekstylne służą wyłącznie do dekorowania pomieszczeń, w których się z pewnością nie pobrudzą i nie będą miały styczności z wilgocią. Istnieje jeszcze opcja tapet do malowania.

Co na ścianę? – o farbach, tapetach i innych zdobieniach

Tapeta plus farba…?

Naprawdę nie musisz tapetować całego pomieszczenia. Możesz zdecydować się na dekor w postaci tylko jednej wytapetowanej ściany! Jest to najgorętszy trend w projektowaniu wnętrz. Dodatkowo to ekonomiczny sposób na wyjątkowy wystrój. Na trzy (lub więcej – jeśli Twoje pomieszczenie ma niecodzienny układ) ściany nałóż farbę, a na jedną (najlepiej tę najbardziej problematyczną – ułatwiajmy sobie życie) naklej arkusze wybranej tapety. Najlepiej wybrać do tego celu tapetę winylową na flizelinie, ze spienionym wzorem – ukryje on skutecznie wszelkie mniej lub bardziej widoczne niedoskonałości.

A może coś innego?

Nie chcesz kłaść na ścianę ani tapety, ani farby? Nie szkodzi! Przedstawimy Ci inne rozwiązania. Możesz wybierać beton architektoniczny, pikowanie, naturalny kamień czy cegłę, a nawet drewno. Pierwsza możliwość jest rozwiązaniem dekoracyjnym. Wprowadza do pomieszczenia surową nowoczesność. Dzisiaj w sklepach znajdziesz panele, które mogą być wykonane z różnych surowców. Z kolei gotowe panele pikowane materiałem są odważną dekoracją, sprawdzającą się najlepiej w sypialni. Drewno, kamień, cegła… Można dopasować je praktycznie do każdego wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na deski, pamiętaj o właściwiej impregnacji. Zawsze możesz wybrać też ekonomiczną wersję – tapety naśladujące konkretny surowiec. Która metoda zdobienia ścian jest najlepsza? Sam musisz odpowiedzieć na to pytanie. Wybierając tapetę, farbę lub inne rozwiązanie, zastanów się, jaki efekt finalny chcesz osiągnąć. Nowoczesne tapety to na pewno modne rozwiązanie, które daje spore możliwości aranżacyjne, ale nie zawsze można je wykorzystać. Wtedy z pomocą przychodzi farba… Przeanalizuj możliwe opcje i znajdź rozwiązanie dla siebie!