Wiertarka czy wkrętarka?

Wiertarkę ze wkrętarką można bardzo łatwo pomylić! Przede wszystkim dlatego, że wiertarka i wkrętarka wizualnie są praktycznie identyczne. Jednak różnice w działaniu są spore. Wkrętarki, jak sama nazwa wskazuje, służą do wkręcania, a wiertarki – do wiercenia. Dodatkowo wkrętarki są lżejsze od wiertarek  i mają znacznie mniejszą moc. Poznaj tajemnice tych elektronarzędzi i już nigdy nie myl jednej z drugą!

Możliwości wiertarki

Wiertarka jest elektronarzędziem, które jest totalnym „must-have” w każdym profesjonalnym warsztacie. Przyda się ona również początkującemu majsterkowiczowi do szybszego wykonywania wielu czynności. Zadaniem wiertarki jest wykonywanie otworów w przeróżnych materiałach, na przykład w drewnie, metalu, czy tworzywach sztucznych. Aby wiertarka mogła poprawnie wykonać swoje zadanie, trzeba dopasować do niej odpowiednie wiertło. Powinno ono być dobrane do rodzaju materiału, w którym dziura będzie wiercona, a także musi mieć odpowiednią średnicę. W sklepach znajdziesz rozmaite wiertła, pozwalające na wykonywanie otworów w miękkich materiałach, a nawet w betonie, stali czy delikatnych płytkach ceramicznych. Wiertarkę z kolei możesz kupić w dwóch wersjach, różniących się zasilaniem: sieciowym lub akumulatorowym. Wiertarki akumulatorowe sprawdzają się idealnie podczas wszelkich prac ogrodowych, a także  wielu innych miejscach, gdzie nie ma dostępu do gniazdka z prądem elektrycznym.

Przeznaczenie wkrętarki

Wiele osób uważa, że wkrętarka i wiertarka mogą być używane zamiennie. Nie jest to do końca prawda, ponieważ wkręcić wkręt przy pomocy wiertarki jest możliwe, ale nie da się wkrętarką wydrążyć dziury w ścianie.  Charakterystyczną cechą wkrętarki jest to, że posiada ona specjalną głowicę, która ma możliwość wymiany końcówki, czyli tak zwanego „blitu”. Jego kształt  powinien być przystosowany do napięcia w główce wkrętu. Dzięki temu będziesz mógł wkręcać i wykręcać śrubki zarówno z nacięciem płaskim, jak i krzyżowym czy typu „hex” i innych. Tak samo, jak wiertarka, wkrętarkę można kupić w dwóch wersjach, które różnią się od siebie zasilaniem. W sklepach dostępne są urządzenia akumulatorowe oraz sieciowe. Często mają wbudowaną funkcję regulowania prędkości, a także kierunku obrotu oraz momentu wysprzęglania. Niektóre modele mają także mechanizm udarowy.

wiertarka czy wkrętarka

Różnice między wiertarką a wkrętarką

Wiertarki i wkrętarki są do siebie bardzo podobne, dlatego łatwo je pomylić. W rzeczywistości te dwa odrębne urządzenia elektryczne różnią się między sobą przeznaczeniem, kształtem głowicy oraz masą i mocą. Jeśli chodzi o przeznaczenie, wiertarki służą do wykonywania otworów, a także ich rozwiercania. Czasami wykorzystywane są również do mieszania farb. Wkrętarki z kolei przeznaczone są do mocowania i przeciwnie, do usuwania wkrętów. To, że wiertarki i wkrętarki różnią się od siebie głowicami, jest całkowicie wytłumaczalne – muszą być one przystosowane do mocowania wierteł albo  bitów. Ostatnią znaczącą różnicą jest masa i moc – wiertarki są silniejsze i wyczuwalnie cięższe, co wynika z rodzaju pracy, którą musi wykonywać.

A może… wiertarko-wkrętarka?

Wkrętarko-wiertarka to bardzo sprytne urządzenie, które łączy w sobie możliwości zarówno standardowych wiertarek, jak i wkrętarek. Jest to wszechstronny sprzęt pozwalający na wiercenie otworów o średnicy większej, niż mogłaby to zrobić zwykła wiertarka. Do wiertarko-wkrętarki możesz zainstalować różnego rodzaju końcówki – na rynku dostępne są takie, które pozwolą Ci wkręcać śruby. Urządzenia takie często wyposażone są w regulator momentu obrotowego, umożliwiającego ustawienie wstępnej prędkości. Bezpieczną i precyzyjną pracę zapewni specjalny elektroniczny hamulec.

Poznanie podstawowych możliwości wiertarek i wkrętarek pozwoli Ci dobrać odpowiednie narzędzie do konkretnego rodzaju Twojej pracy. Jeśli nie potrzebujesz konkretnego rodzaju, warto zastanowić się nad łączącą cechy obu tych urządzeń wkrętarko- wiertarce. Jest to uniwersalne narzędzie, które z pewnością nie będzie leżeć w szafie nieużywane.