Różne oblicza farb

Malowanie ścian to praktycznie element każdego gruntownego remontu domu czy mieszkania.  Farba i pędzel – tylko tyle jest Ci potrzebne, aby szybko, łatwo i efektowne zmienić aranżację każdego pomieszczenia. Nie wszystkie preparaty  służą jednak do tych samych celów. Sprawdź, jakie rodzaje farb masz do wyboru, a także które z nich sprawdzą się w konkretnym pomieszczeniu.

Wybór farby

Malowanie ścian należy do jednej z prostszych i przyjemniejszych czynności. W porównaniu do innych prac podczas remontu ta przebiega zazwyczaj najsprawniej. Malowanie nie wymaga profesjonalnych narzędzi i wynajmowania drogich fachowców. Jest to zadanie o tyle proste, że z pewnością poradzisz sobie z nim sam, używając wyłącznie dobrego pędzla i wysokiej jakości, odpowiednio dobranej farby. Efekt malowania widać praktycznie natychmiast, co jest nagrodą za dobrze wykonaną pracę. To bardzo szybka metoda odświeżania wnętrz, która będzie skuteczna jedynie wtedy, kiedy farba będzie dobrze dobrana do malowanej powierzchni. Wybierając farbę, nie kieruj się wyłącznie jej kolorem. Najważniejsze są jej właściwości oraz rodzaju składników, które zostały w niej wykorzystane. Biorąc pod uwagę te kryteria, wybierzesz farbę w idealnym kolorze, która nie będzie po wyschnięciu odpadać i będzie cieszyć Twoje oczy przez długi czas.

Farby ze spoiwem organicznym

Na rynku znajdziesz różne farby,  przeznaczone są do malowania ścian wewnętrznych. Pierwszy rodzaj to preparaty ze spoiwem organicznym. Najpopularniejsze z nich to farby emulsyjne, w których spoiwem są różnego rodzaju żywice. Są bardzo wydajne. Wśród nich wyróżnia się  polioctanowe, akrylowe, lateksowe, winylowe i ceramiczne to także farby emulsyjne.

Farby polioctanowe stosowane są do nakładana na bardzo cienkie powłoki z farb klejowych, które nie są już stosowanie przy malowaniu ścian, ale na pewno znajdują się jeszcze na ścianach niektórych domów. Farby polioctanowe były bardzo popularne przed rozpoczęciem produkowania farb akrylowych i lateksowych, także dzisiaj są raczej rzadko spotykane.

Farby akrylowe cieszą się na dużym zainteresowaniem ze względu na uniwersalne zastosowanie. Pozostawiają powłokę, która jest odporna na zmywanie. Skutecznie kryją i mogą być stosowane w dowolnych pomieszczeniach. Bardzo dobrze sprawdzają się w biurach i sypialniach.

Farby lateksowe z kolei zawierają większą ilość spoiwa – żywicy – niż inne preparaty ze spoiwem organicznym. Warstwa produktu  bardzo dobrze kryje, jest elastyczna i pozwala na właściwe oddychanie ścian. Farby te są odporne na szorowanie, więc dobrze sprawdzą się nawet w łazience. Chronią pomalowane ściany przed pleśnią i grzybami.

Farby winylowe wykazują wysoką odporność na zmywanie. Są jednak znacznie gorsze od poprzednich rodzajów, ponieważ mają niska paro-przepuszczalność.

Farby ceramiczne tworzą powłokę, która nie absorbuje kurzu i brudu, dlatego jest idealna dla alergików. Można ją szorować, nawet detergentem. Pozwala na zachowanie świeżego i estetycznego wyglądu ścian przez długie lata.

Oprócz farb ze spoiwem organicznym istnieją również farby ze spoiwem mineralnym. Tego typu farby dzieli się na te wapienne i cementowe, ale nie należą do zbyt popularnych. Stosuje się je rzadko, jednak są bardzo doceniane przez osoby, które cenią sobie ekologiczny styl życia. 

Różne oblicza farb

Farby specjalistyczne

Wśród tradycyjnych rodzajów farb można znaleźć także „perełki”. Są to farby wyróżniające się efektami, które można dzięki nim osiągnąć. Należą do nich na przykład farby na plamy i zacieki, które idealnie nadają się do pomalowania miejsc, które noszą plamy od dymu papierosowego czy sadzy lub tłuszczu. Farby strukturalne balansują na granicy farby i tynku. Jeśli chcesz użyć takiej farby, musisz nałożyć na ścianę jej dużą warstwę i po jej przeschnięciu formować wałkiem strukturalnym pożądane wzory. Farby dekoratorskie pozwolą Ci nadać malowanej powierzchni niecodziennego wyglądu – skutecznie imitują kamień, drewno i spękany tynk. Ciekawym przykładem są farby tablicowe, której właściwości zbliżone są do szkolnej tablicy. Na powłoce tej farby można śmiało rysować kredą.

Wybór jednej farby, gdy do wyboru mamy tyle opcji, jest bardzo trudny, niemniej – możliwy. Przy wyborze dobrze zastanów się, jakie masz wymagania i wybierz taką, która będzie najlepiej je spełniać. Jeśli nie znasz się na farbach i naprawdę nie wiesz, co wybrać, zwróć się do specjalisty z prośbą o pomoc.