Czego nie może zabraknąć w warsztacie majsterkowicza?

Domowy warsztat jest świetną opcją nie tylko dla osób, które lubią majsterkować, ale także dla tych, którzy chcą oszczędzić przy naprawie mniejszych lub większych usterek. Aby stworzyć warsztat z prawdziwego zdarzenia, nie musisz wydawać fortuny. Tak naprawdę wystarczą tylko podstawowe narzędzia, dzięki którym będziesz mógł zreperować praktycznie wszystko. Co więc powinno znaleźć się w zaopatrzeniu takiego warsztatu?

Dlaczego warto samodzielne naprawiać usterki?

Dzięki samodzielnej naprawie usterek z pewnością podszkolisz swoje umiejętności jako „złota rączka”, czym z pewnością zaimponujesz partnerce lub partnerowi. Poza tym pozwoli Ci to zaoszczędzić nerwów, które towarzyszą wybieraniu fachowca, który miałby naprawić powstałą usterkę. Wiedzę dotyczącą naprawy sprzętów znajdziesz na przykład na YouTube. To zdecydowanie wygodniejsze od czytania tradycyjnej instrukcji, ponieważ bezpośrednio widzisz, co trzeba po kolei zrobić. Jednak najważniejszym argumentem, który przemawia na korzyść posiadania domowego warsztatu, jest po prostu oszczędność pieniędzy. Cena za naprawę usterki przez specjalistę czasami może przyprawić o zawrót głowy, podczas gdy tak naprawdę koszt całego interesu to groszowa cena wymiennej śrubki.

Czego nie może zabraknąć w warsztacie majsterkowicza?

Niezbędne wyposażenie

W domowym warsztacie nie musisz posiadać nie wiadomo jak drogich urządzeń czy narzędzi. Na początek zacznij raczej od mniejszego kalibru, wybierając narzędzia podstawowe, takie jak młotek, zestaw śrubokrętów czy szpachelka. Warto zainwestować w lutownicę i pistolet do kleju. Poniżej znajdziesz listę najbardziej przydatnych w warsztacie narzędzi:

Śrubokręty.W liczbie mnogiej, ponieważ z pewnością nie wystarczy Ci jeden. Potrzebny będzie  duży, mały, krzyżakowy oraz płaski. Dobrym pomysłem będzie specjalny śrubokręt z wymiennymi końcówkami, który kupisz za kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie budowlanym.

Młotek przyda się prędzej, czy później. Dla osób mniej zaawansowanych najlepszym wyborem będzie młotek ciesielski, który jest najbardziej uniwersalny. Został bowiem wyposażony w specjalne wcięcie, które pozwala na wyrywanie gwoździ z drewna.

Kombinerki przydadzą się, kiedy gwóźdź zostanie krzywo wbity i będzie trzeba go wyjąć. Jest to również narzędzie, które bardzo przydaje się, kiedy pracuje się z wszelkiego rodzaju kablami.

Piła – na sam początek warto zaopatrzyć się w jej dwa rodzaje: piłę do drewna oraz piłę ramową, która przyda Ci się na przykład do przepiłowania kłódki, do której zaginął kluczyk.

Miarka składana to malutka rzecz, a skutecznie pomaga i poprawia jakość pracy. Bez miarki praktycznie nie rozpoczniesz żadnej większej pracy. Narzędzie to przyda Ci się, kiedy będziesz chciał zmierzyć konkretny element, bądź zaznaczyć konkretną odległość.

Klucz francuski jest absolutnie niezbędny dla każdego majsterkowicza, a już na pewno dla tego bardziej zaawansowanego. Przyda się przy odpowietrzaniu grzejnika, czy nawet wymiany całej baterii.

Latarka-czołówka to doskonałe narzędzie, które skutecznie oświetli wszystko podczas pracy w pomieszczeniach, do których nie dociera światło. Dzięki specjalnemu gumowemu paskowi możesz założyć ją na głowę. To proste urządzenie, które pomoże Ci przy wielu naprawach.

Nóż – najlepszy będzie taki, który będzie miał możliwość wymiany ostrzy dwustronnych lub segmentowych. Jest to bardzo wygodne, ponieważ kiedy ostrze stępi się, po prostu trzeba je oderwać i nóż znów będzie nadawał się od użytku.

Szpachelka przyda się przy zeskrobywaniu farby, usuwaniu starej tapety bądź przy nanoszeniu oraz wygładzaniu masy szpachlowej.

Lutownica – przydatna, szczególnie kiedy w domu posiadasz zwierzęta, które przepadają za przegryzaniem kabli. Przy jej użyciu można połączyć przegryzione kable. Wystarczy rozgrzać drut. Najlepsza na początek będzie lutownica transformatowa, która jest bardzo prosta w obsłudze.

Młotkowiertarka to sprzęt dla wytrawniejszych majsterkowiczów. Pozwala ona wywiercić dziurę w bloczkach, betonie czy cegle. Wykorzystuje się ją również do drewna, metalu, a nawet szkła.

Pistolet do kleju to wyjątkowo praktyczny element wyposażenia każdego szanującego się majsterkowicza! Pomoże on w rozmaitych sprawach, takich jak na przykład naprawa zabawki Twojego dziecka, czy doklejenie listwy przypodłogowej albo haczyka na ręcznik w łazience.

Miniszlifierka jest nazywana wśród majsterkowiczów „akumulatorowym kombajnem”. Kupując własny egzemplarz, warto zaopatrzyć się w odpowiednią końcówkę. Może mieć ona formę walcowatego kamienia szlifierskiego, małego wiertła do drewna, a nawet tarczy tnącej.

Wkrętarka akumulatorowa jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego śrubokręta. Jest to poręczne i praktyczne urządzenie, które dodatkowo posiada w komplecie zapasowy akumulator.

Pilarka elektryczna jest świetnym narzędziem do cięcia płyt drewnopodobnych lub tradycyjnego drewna. Pilarka elektryczna idealnie sprawdzi się przy przycinaniu listew, belek lub krawędziaków. Niektóre modele zawierają system odsysania wiórów i pyłu, który powstaje w trakcie piłowania.

Szlifierka oscylacyjna – pozwoli skutecznie wygładzić każdą powierzchnię drewna, a nawet usunąć z niej zabrudzenia lub zaschnięty lakier.

Opalarka to droższa inwestycja. Pozwala na usunięcie starej farby olejnej lub lakieru, poprzez wydmuchiwanie bardzo gorącego powietrza. Opalarkę można skutecznie wykorzystać przy rozpalaniu grilla lub podpalaniu węgla w kominku.

Szlifierka kątowa  – doskonałe urządzenie umożliwiające cięcie grubych, twardych rzeczy, takich jak metalowe rury, cegły czy płytki ceramiczne.

Detektor kabli jest bardzo zaawansowanym urządzeniem, które pozwala sprawdzić, czy kable znajdujące się na przykład pod tynkiem, nadal pozostają pod napięciem. Pomoże to uniknąć niebezpieczeństwa, którego wynikiem mogłoby być porażenie prądem, a nawet śmierć.

Pamiętaj, że nie musisz od razu kupować wszystkiego! Czerp przyjemność ze stopniowego kolekcjonowania poszczególnych części Twojego domowego warsztatu. Zostań złotą rączką w Twoim domu i oszczędzaj pieniądze, które musiałbyś wydać na fachowca.