Beton dekoracyjny sposobem na modne wnętrze

Beton dekoracyjny zaczyna królować w wielu designerskich pomieszczeniach. Może on wydawać się nudny – w końcu jest po prostu szary, a na dodatek nadaje surowego klimatu. Jednak doskonale eksponuje wyraziste elementy pokoju. Właśnie dlatego tak często wykorzystuje się go we wnętrzach industrialnych, ale nie tylko. Jakie są dostępne na rynku rodzaje dekoracyjnego betonu?

Beton dekoracyjny

Beton dekoracyjny nie różni się zbytnio od konstrukcyjnego, jednak ze względu na swoją rolę musi być wykonany ze składników najwyższej jakości i  pochodzić z pewnego źródła. Na dodatek powinien mieć określoną kolorystykę, a także parametry techniczne. Dzięki zachowaniu tej ostrożności osiągniesz zamierzony efekt. Beton dekoracyjny składa się z elementów takich jak cement, woda oraz kruszywo. Dodaje się także różne domieszki odpowiedzialne za barwę i fakturę. Właśnie dlatego nie trzeba pokrywać go dodatkowo farbą! Beton dekoracyjny jest bardziej wytrzymały na odkształcenia i uszkodzenia niż tynki gipsowe.

Płyty betonowe

Dekoracja przy użyciu gotowych płyt betonowych jest zdecydowane najprostsza, ale niestety również najdroższa. Najczęściej mają postać kwadratów lub prostokątów, jednak istnieje możliwość wyprodukowania płyt w kształcie dowolnego wieloboku. Występują w naprawdę przeróżnych rozmiarach, jednak najpopularniejszy wymiar to 60 lub 80 na 120 centymetrów. Jeśli chodzi o kolorystykę, obejmuje ona najczęściej wszelkie odcienie szarości i bieli. Jeśli jednak będziesz uparty, znajdziesz producentów, którzy wykonają dla Ciebie na zlecenie pyty w barwach od czerwonej do zielonej, a nawet błękitnej. Dostępne są również różne faktury płyt. Możesz wybrać gładką płytę albo porową. Istnieją też płyty o fakturze nieregularnej, która przypomina beton, który zastygł w trakcie mieszania. Jeśli płyta betonowa jest cienka, bez problemu zainstalujesz ją na każdej powierzchni. W przypadku grubszych i cięższych upewnij się najpierw, czy ściana wytrzyma takie obciążenie.

Beton dekoracyjny sposobem na modne wnętrze

Tynk architektoniczny

Jeśli montowanie ciężkich płyt to dla Ciebie za dużo, wybierz drugą opcję – tynk architektoniczny. Jest to masa cementowa, która występuje w dwóch odmianach: mineralnej oraz modyfikowanej polimerami. Różnią się między sobą grubością wypełnienia. Jeśli chcesz nałożyć taki tynk na ścianę, raczej wybierz wariant gruboziarnisty i mineralny. Powierzchnia, na którą chcesz nałożyć taki tynk, powinna być zagruntowana, sucha i stabilna. Możesz ze spokojem eksperymentować z metodami nakładania. Otrzymasz wtedy oryginalny efekt!

Farba imitująca beton

To najtańszy sposób na uzyskanie betonowego efektu na ścianie. Doskonale sprawdzą się tutaj farby strukturalne, zawierające wypełniacze, które pozwalają osiągnąć efekt określonej faktury. Farbę możesz położyć na każdą powierzchnię, nie wymaga ona wstępnego przygotowywania. W zależności od wypełnienia sama farba pozwoli uzyskać pożądany efekt betonu, jednak warto zaopatrzyć się w wałki do malowania z konkretną fakturą. Możesz także skutecznie wykorzystać specjalną szpachelkę, która pomoże Ci ukształtować charakterystyczne zgrubienia i nierówności powstające przy nakładaniu betonu dekoracyjnego. Dużym plusem jest to, że do farby można dodać pigment, by osiągnąć dodatkową pożądaną barwę. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pomalowanej wcześniej powierzchni. Nałóż na nią warstwę silikonowej emalii. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z utrzymaniem ściany w czystości.

Dekoracyjny beton jest świetnym pomysłem nie tylko w kawalerkach, ale i sprawdzi się w większych mieszkaniach. Efekt betonu możesz uzyskać na kilka sposobów. Możesz użyć gotowej płyty o strukturze betonu, farbę strukturalną, gotową masę dekoracyjną lub drobnoziarnistą szpachlę do zacierania pacą, lub gąbką na różne sposoby. Bez względu na technologię wykonania ściany, będzie ona genialnym pomysłem na aranżację przestrzeni. Wybierz sposób, który będzie dla Ciebie najlepszy i osiągnij zamierzony efekt bez konieczności zatrudniania fachowców.