Kwiaty w mieszkaniu – które wybrać?

Jeśli myślisz, że kwiaty to wyłącznie dekoracja mieszkania, jesteś w sporym błędzie. Obecność roślin w mieszkaniu sprzyja tworzeniu zdrowej atmosfery. Ozdobne kwiaty mają zdolność filtrowania powietrza, a dodatkowo pochłaniają szkodliwe związki chemiczne. Warto też wspomnieć, że ich zielony kolor działa na zmysły kojąco. Nie wiesz, jakie kwiaty do mieszkania wybrać? Pomożemy Ci!

Początek

Na początku, czyli zanim kupisz rośliny doniczkowe, dowiedz się, jakich warunków potrzebują do prawidłowego wzrostu. Są gatunki bardzo wymagające – potrzebują dużej wilgotności lub intensywnego naświetlenia, ale są również gatunki, które nie mają praktycznie żadnych szczególnych wymagań. Jesteś początkującym ogrodnikiem? Wybierz te kwiaty, które są łatwe w pielęgnacji – dzięki temu nie zastaniesz ususzonych roślin po kilku dniach hodowania. To nie posłuży naprawdę nikomu i może skutecznie zrazić Cię do ogrodnictwa. Poniżej przedstawiamy przykłady kwiatów, które z pewnością będą dobrym wyborem.

Bluszcz zwyczajny

Ta doniczkowa roślina znana jest już bardzo długo, możliwe, że hodowały go nawet Twoje babcie! Największą zaletą bluszczu zwyczajnego jest to, że pięknie pnie się do góry. Co to oznacza? To, że po pewnym czasie będziesz mógł otulić nim kwietnik albo półkę, co wygląda finalnie wyjątkowo zjawiskowo. Ustaw go na wyższym poziomie – dzięki temu będzie spływał kaskadowo, na przykład po regale książkowym. Jest on bardzo łatwy w utrzymaniu – zapewnij mu średnio nasłonecznione stanowisko i podlewaj go intensywnie, ale tylko raz w tygodniu. Nawet jeśli lekko go przesuszysz, nic się nie stanie. Jest dobrym filtrem, dlatego warto ustawić bluszcz w sypialni, a także w gabinecie.

Aloes

Ten egzotyczny sukulent wprowadzi do Twojego mieszkania tropikalny smaczek. Dodatkowo jest bardzo prosty w pielęgnacji. Wymaga rzadkiego podlewania, jest odporny na wyższe i niższe temperatury oraz radzi sobie w różnym nasłonecznieniu. To właśnie aloes ma charakterystyczne grube, mięsiste liście wypełnione sokiem o dużych właściwościach leczniczych – można wykorzystać je jako opatrunek na podrażnioną skórę.

Kwiaty w mieszkaniu – które wybrać?

Monstera

Ta modna ostatnio roślina sprzyja stworzeniu „urban jungle” w mieszkaniu. Ma ona charakterystyczne duże liście z dziurkami, które sprawiają, że nawet w środku zimy możesz poczuć się jak w egzotycznej dżungli. Niestety, monstera jest rośliną dość wymagającą. Potrzebuje oszczędnego podlewania, ponieważ nie lubi mokrego podłoża. Trzeba ją regularnie nawozić. Dobrze, żeby monstera stała w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności powietrza. Kiedy roślina staje się bardziej rozłożysta, pamiętaj, żeby zastosować podpory. Dodatkowo warto wiedzieć, że monstera od słońca zdecydowanie woli cień.

Paproć

To kolejna roślina tropikalna, która nie dość, że jest piękna, to wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. Ma dobroczynny wpływ na klimat pomieszczeń, ze względu na zdolność do filtrowania toksyn. Podobnie jak monstera, lubi sporą wilgotność i najlepiej będzie rosnąć w zacienionym środowisku. Ważne jest, aby nie przestawiać jej zbyt często z miejsca nie miejsce, ponieważ bardzo tego nie lubi- po zmianie położenia często więdnie.

Kaktus

Kolejna tropikalna i prosta w pielęgnacji roślina, która zjawiskowo prezentuje się w salonie. Skutecznie udekoruje nowoczesne przestrzenie. Nie trzeba ich często podlewać, a nawet najlepiej, jak zapomnisz o tym przez długie tygodnie – poradzą sobie, gdyż skutecznie magazynują wodę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ naturalnie rosną one na suchej pustyni. Pielęgnując kaktusy warto założyć mocne, gumowe rękawice, ponieważ nie ma nic przyjemnego w byciu pokłutym przez malutkie, acz wyjątkowo ostre kolce kaktusów.

Pięć wyżej wymienionych roślin to najbardziej popularne kwiaty domowe. Przyjrzyj się im bliżej. Z pewnością znajdziesz takie, które idealnie wpasują się w aranżacje Twojego mieszkania. Pamiętaj jednak, aby nie dobierać ich wyłącznie pod kątem estetyki, ale także choćby podstawowych wymagań, które mają. Pamiętaj o naświetleniu wnętrza i panującej w nim wilgotności powietrza. Zabawa w ogrodnika to świetna sprawa, więc baw się dobrze!